Здравейте,момичета :)
В този пост съм ви извадила и превела извадки от различни сайтове*,с които съм съгласна на 100% и подкрепям.
Като потребител аз искам да знам,какво купувам и не искам да бъда лъгана!
В края на статията ви оставям и видеото,в което изказах част от мнението си за натуралната и еко био козметика.
Какво се случва, когато съзнателно ние потребителите погледнем етикета на шампоан или крем, който използваме за своите деца, афтършейв,крем, или превантивно лечение срещу петна от всякакъв вид? Обикновено намираме в предната част на опаковката красивите думи, които илюстрират ползите от сензационен продукт, добродетели и качества на растителни екстракти като цяло, но когато обърнем задната страна и се мъчим да разберем нещо от съставките се озовававаме като загубени в джунглата от неразбираеми термини.
Тези термини се наричат INCI кодове и определят суровините, използвани в козметиката и се изискват от закона.
Но в много от случаите, ботанически имена описани на етикета, съответстват на незначителни проценти и остава лъвският пай като вазелин, силикони, PEG, етоксилати и др .... И тук ние сме до точката,в която много потребители знаят, че естественият = добър уравнение е фалшиво в много случаи, и се чудят как да се разпознаят козметичен продукт "чист" или "здрав" или поне не "изложен на риск", имайки предвид, че много от вещества, използвани в козметиката са потенциално алергенни, сенсибилизиращи,та дори и токсични!
Днес много от нас потребителите искаме да знаем какво точно има в нашата козметика,дали тя е наранила животни за направата и до колко наистина е чиста и натурална.
Само така всеки от нас ще може да направи правилният избор за себе си!
Какво е натурална и органична козметика?
Елементите, които характеризират натуралните и органични козметични продукти са: естествени съставки, биоразградими и идват от биологично земеделие. Налице е също така забрана за употребата на синтетични химически вещества, и опаковки са направени от рециклируеми материали за ниско въздействие върху околната среда.
Дори и процесите на веществата, използвани в козметиката за добив, се регулират от дисциплинарните институции за сертификация и контрол. За естествени съставки са позволени само физични процеси като дестилация и филтриране, и забранени всички химични процеси, които могат да променят структурата на веществото,което се използва. Тя набляга на употребата на естествени съставки като флорални води (дестилирани от ароматни растения) растителни масла, етерични масла и растителни екстракти, за предпочитане от биологично земеделие. Органичните козметика не съдържат оцветители или изкуствени аромати.
Какво трябва да фигурира върху етикета, ако продуктът е сертифициран органичен?
Сертификацията е нашата гаранция, че посочените по-горе критерии са спазени, и че козметиката е с установено качество и,че отговаря на контролите на сертифициращата институция. INCI (списъкът на вещества, присъстващи на етикета) позволява на потребителите лесно и незабавно да открие "истински натуралният" продукт, който трябва да се разграничава от тези, продавани като такива, но които изобщо не са.
Този списък, обаче, не е лесно да се разбере от всеки. Производителят получава удостоверение, че може да изложи на етикета съответното лого предвидено в правилника на сертифициращия орган, като по този начин се улесни потребителя при избора на наистина натурална или органична козметика
Каква е разликата между опаковката на органични продукти и еко-био, от тази на конвенционалните?
За органичната и натурална козметика се изисква използването на рециклирани пластмаси. Забранено е да се използват горива, газ и някои пластмаси, които са вредни за околната среда и/или хората.
Въз основа на това,защо някои процеси (химични) са разрешени, а други не са?
Сертифицирани органични и натурални козметични продукти не се използват не натурални суровини или считани за "изложени на риск" за здравето на човека. Не се използват деривати като нефт, парафин, формалдехид и оцветители със синтетичен произход. Тези вещества могат да бъдат заменени с такива растителни производни, по-безопасни за здравето на потребителя и с най-слабо въздействие на околната среда.
Въпреки това, някои съставки от естествен произход трябва да преминат задължително химически стъпки, за да изпълняват своята функция (например, повърхностно активни вещества). Химичните допустими процеси са тези, които технически комитет е признал за по-малко въздействие върху околната среда, и по-малко рисковани за нашето здраве.
Как се избират суровините?
През последните години се наблюдава нарастващо търсене на висококачествени естествени и органични суровини, не както в самото начало, за първите преработватели, които са вярвали в "био козметика" и са имали трудности да ги намерят. Много компании вече имат стоки в своите списъци на биологични референции, и предизвикателството е да се опита да замени все повече и повече синтетични материали, или получени чрез химичен синтез и молекули с 100% натурални.
Ето и линк към видеото
*Всичката информация е от различни сайтове в интернет и мое лично мнение и превод.
И нещо много важно,за не се бъркаме:
ORGANIC или BIO са всъщност две обозначения за един и същ вид хранителни продукти. Във Великобритания и в почти всички англоговорящи страни на етикетите пише Оrganic, а в Германия и в по-голямата част от Континентална Европа – Bio.
Полезно. Аз се чувствам точно изгубена в огромното море от предлагане и информацията или нейната липса.Така че ти благодаря за труда!
ОтговорИзтриванеРадвам се,че ти е било полезно. Разгледай статията с вредните съставки и няма да се луташ повече :)
Изтриване